Na czym polega promocja Energetyki Jądrowej

Rano (25 XI) zadzwoniła Pani Redaktor z TV z prośbą, bym wypowiedział się w sprawie Energetyki Jądrowej. Bo następnego dnia rusza Autobus Promujący EJ. – Ależ ja, jako fizyk rozszczepienia, mam argumenty PRZECIW, proszę Pani! No właśnie, chciałabym mieć ZA i Przeciw.A ile będę miał czasu? No, to do Wiadomości, więc może z 40 sekund…A może by zrobić poważny program, by każdy mógł przedstawić widzom swe argumenty szerzej?To nie ode mnie zależy… Zgodziłem się. Jechali, dzwonili, w korkach stali, przepraszała. Ale wreszcie ekipa przyjechała.

Przygotowałem swe cztery zdania, by powiedzieć najważniejsze. Oto one, a kursywą to, co bardzo ważne, ale już się nie mieszczące w „limicie czasowym”. [A w nawiasach kwadratowych wyjaśnienia dla czytelników mej Strony].

=================

Polska potrzebuje znacznego zmniejszenia energochłonności. To da konkurencyjność gospodarki w stosunku do innych krajów, szczególnie azjatyckich, gdzie praca jest jeszcze tańsza. Zmierzono, tak w USA, jak i w Polsce że jest to pięć do siedmiu razy tańsze, niż inwestycje w EJ. [ musiałem dodać o USA, to poprawia wiarygodność argumentów]

Energetyka rozszczepieniowa jest technologicznym zaułkiem, więc sam proces, jak i składowanie odpadów, są coraz droższe!

Daje ona [nie mogłem powtórzyć: energetyka jądrowa, bo to cenne trzy sekundy, których brak!]  energię w podstawie! Czyli stałą moc przez całą dobę. A zapotrzebowanie w Polsce ma garby, jak wielbłąd. Więc elektrownie szczytowo- pompowe i „nocne taryfy” są potrzebniejsze i skuteczniejsze.

Eksport przestarzałych technologii do krajów słabszych politycznie i gospodarczo opiera się o „prowizje”. Dawniej zwano je „łapowym”, czyli łapówkami. U nas brał je na początku lat 90-tych niejaki Jacek M. z Gdańska, potem, gdy okazało się, że jest zarejestrowanym agentem SB i oszustem, wycofano go z polityki. Teraz biorą inni. Rząd, który na „promocję EJ” przeznaczył ponad 20 milionów złotych, na debaty z udziałem fachowców nie ma czasu ani pieniędzy.

Energetyka Jądrowa jest tak potrzebna Polsce jak rybie rower.

================

Szczególnie to ostatnie zdanie spodobało się ekipie, więc prosiłem panią Redaktor, by go nie pozwoliła wyciąć. W żadnych Wiadomościach moja wypowiedź się nie pojawiła, Wesoły Autobus Jądrowy na pewno pojechał w Polskę, by przekonywać i urabiać OPINIĘ. Ano, STRUP z nim tańcował. Ile z tych dwudziestu paru milionów z naszej kieszeni poszło na TV?

Zmieniony ( 25.11.2010. )

http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=2676&Itemid=44

Reklamy

Posted on 26 listopada 2010, in Społeczeństwo/polityka. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: