Krzysztof Kolumb był Polakiem, a nie Włochem

Opublikowano: 01.12.2010 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Krzysztof Kolumb ukrywał swoje prawdziwe pochodzenie i w rzeczywistości był Polakiem a nie Włochem – twierdzi Manuel da Silva Rosa w swojej książce, właśnie opublikowanej w Hiszpanii.

Według najnowszych badań, człowiek któremu zawdzięczamy odkrycie Ameryki był właściwie synem polskiego króla-wygnańca Władysława III, a nie dzieckiem jakiegoś ubogiego rzemieślnika z Genui. Manuel Rosa, który jest pracownikiem Wydziału Informatyki na Duke University (Północna Karolina – USA), przeprowadził badania historyczne, wyniki których opublikował w biografii odkrywcy pt. “Colon. La Historia Nunca Contada“ (ang. „Columbus: the Untold Story”).

“Poświęciłem 10 lat studiów nad powszechnie przyjętym opowiadaniem o tkaczu z Genui, aby zrozumieć, że jest to fikcja” – napisał Rosa w swoim e-mailu wysłanym do nowojorskiego dziennika Daily News. “Po raz pierwszy od 500 lat jesteśmy o krok od dotarcia do prawdy”. Autor przebywa obecnie w Portugalii i Hiszpanii, prowadząc dalsze badania.

Według książki Rosy, Kolumb mógł przekonać króla Hiszpanii do sfinansowania wyprawy, która odkryła Amerykę, ponieważ sam pochodził z rodziny królewskiej. Jednakże chciał ten fakt utrzymać w tajemnicy, aby nie narażać swojego ojca.

Wprawdzie hipoteza ta wzbudza wiele wątpliwości, ale zdaniem innego historyka Martina Dugarda, istnieją wystarcząjace dowody, aby nie odrzucać tej najnowszej teorii o korzeniach Kolumba. “Czy Kolumb mógł pochodzić z polskiej królewskiej rodziny? Być może” – powiedział Dugard.

Bardziej śmiali są inni naukowcy. Światowej sławy prof. Joaquim Verissimo Serrao, były dziekan Uniwersytetu w Lizbonie, autor 15-tomowego dzieła “Historia Portugalii”, stwierdza jednoznacznie w przedmowie do książki, że “zgadza się z nią w stu procentach”. Prof. Jose Carlos Calazans z uniwersytetu Lusofona w Lizbonie mówi, że “Książka ta na zawsze zmieni sposób w jaki patrzymy na naszą historię”, zać profesor historii z Uniwersytetu w Lizbonie, prof. Antonio Vicente stwierdza, że “Po raz pierwszy w historii napisano książkę, zaczynając bez uprzedzeń i z góry założonych ‘oczywistości’, a każdy kawałek historycznego pucla wyjaśniony jest w książce punkt po punkcie.”

Autor wskazuje w książce na wiele interesujących faktów, m.in. to, że ostatni testament Kolumba, datowany na rok 1498 i zawierający zdanie: “Ja, urodzony w Genui”, uznany już został przez naukowców za falsyfikat.

Autor zwrócił się już z prośbą do katedry na Wawelu o wyrażenie zgody na zbadanie szczątków Władysława II Jagiełły, ojca króla Władysława III Warneńczyka, w celu porównania kodu DNA rodu Jagiellonów z kodem genetycznym Kolumba.

“Jeżeli potwierdzą to badania DNA, będzie to światowa sensacja” – ocenia prof. Dugard. Nie mówiąc już o tym jak zdenerwuje ona wielu Włochów.

Opracowanie: Bibula Information Service
Na podstawie: materiały korespondenta (MK) i New York Daily News
Zdjęcie: Kaja Kozłowska
Źródło: Bibuła

Reklamy

Posted on 1 grudnia 2010, in Historia. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: